[html ]Počítačové viry patří samozřejmě k velice častým problémům s nimiž se nejeden uživatel PC alespoň jedenkráte za život potýkal a po jehož spuštění je často nutné vyhledat nějaký kvalitní
servis PC. Často se však stává, že ve Vašem notebooku či stolním PC se „uhnízdil“ nějaký ten vir aniž bychom jej na první pohled zpozorovali.
Co je to trojský kůň?

V čem může trojský kůň škodit?V prvé řadě bychom si asi měli nejprve říci, co je to trojský kůň. Samozřejmě, že většina z nás bude znát tento pojem z řecké mytologie o dobytí bájné Tróji, ale v případě počítačů se samozřejmě jedná o jev zcela jiný, i když vlastně částečně z této báje vychází. Trojský kůň je jakýsi podloudný prográmek, který slouží ke skrytému ovládání počítače na dálku záškodníkem – hackerem. Na rozdíl od některých jiných škodlivých programů se však ve většině případů nesnaží o další „samošíření“, ale „pouze“ o jakési monitorování a ovládání činnosti systému.
Činnosti trojských koní jsou různé od
získávání hesel uložených ve vašem počítači, přes
manipulaci se soubory, až po
ovládání běžících procesů. Některé typy trojských koní mohou též aktivovat službu FPT a umožňovat tak účastníkovi přenášet data. Mezi nejznámější zástupce trojských koní patří BackOrifice, NetBus nebo Sub7.
Jak zjistím, že je v mém PC trojský kůň?
Ve většině případů lze trojského koně odhalit kvalitním antivirovým programem, kde jej lze případné též detekovat. Méně promyšlené trojské koně je též někdy možné najít při stisknutí kláves Ctrl+Alt+Del, kde se zobrazí v seznamu běžících aplikací. Pro zjištění trojských koňů můžete též využít některé aplikace dostupné na internetu, které vám je pomůžou detekovat, např.:
Základní pravidla ochrany před trojským koněm
- neotvírat neznámé programy ani podezřelé e-mailové zprávy
- mít nainstalovaný antivirový program
Pokud se i přesto do vašeho PC dostane trojský kůň s jehož odstraněním si nevíte rady, pak můžete využít samozřejmě odborného zásahu některého ze servisních techniků.
Záchrana dat i kvalitní
počítačový servis je pro odborníky hračkou.[/html]
3 Responses to Jak poznat, že je PC napadeno trojským koněm?