NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

TvorbaWebová.cz
Vše o tvorbě webu a systému WordPress

WordPress 3.6 “Oscar” v nové verzi

Příznivci oblíbeného open-source systému WordPress si mohli všimnout, že od začátku srpna vyšla nová verze 3.6, nesoucí jméno dle jazzového skladatele Oscara Petersona, název Oscar. Není třeba dodávat, že WordPress patří k jednomu z nejoblíbenějších a nejvyužívanějších redakčních systémů, pro něž je tvorba www stránek hračkou.

Na co nového se můžete ve WordPress 3.6 těšit?

Nová verze 3.6 prošla řadou vylepšení, jmenujme proto ta nejdůležitější:

twenty
  • na novou šablonu s názvem Twenty Thirteen, která obsahuje speciální fonty a možnost různých nastavení. Nicméně vhodná je spíše pro tvorbu blogovacích serverů.
  • průběžné automatické ukládání.
  • nový HTML5 přehrávač audio a video souborů. V tuto chvíli by tedy mělo stačit nahrát příslušný mediální soubor a nechat jej zobrazit na webu. Byla přidána  MediaElement.js 2.11.1, nová externí knihovna pro přehrávání audio a video souborů přímo na webu a doplněny nové verze dalších knihoven.
  • upravené rozhraní pro tvorbu menu.

Soukromé postřehy WordPress 3.6 z praxe

Novou verzi WordPressu 3.6 jsem začala používat ihned, jak byla k dispozici. Přestože má jistě mnoho vylepšení, mě osobně se příliš nelíbí nové řešení menu ( nabídka Vzhled – podnabídka Menu). Osobně mi předchozí řešení přišlo daleko více přehlednější a méně komplikované.

Na následujících obrázcích můžete vidět rozdíl mezi původní menu ve 3.5.2  a nyní ve 3.6

wordpress 3.5.2 - menu
V předchozí verzi WordPressu 3.5.2 se nové menu vytvářelo pomocí znaménka + a umístění v šabloně v bočním sloupečku. Toto nastavení mi přišlo přehlednější zejména pak pro případné další editace. Jednotlivá menu byla vidět hned vedle sebe.
wordpress 3.6 - menu
V nové verzi WordPressu 3.6 se další menu vytváří pomocí odkazu v levé horní části (označeno červeně) a umístění v šabloně supluje zaškrtávací políčko u příslušného menu (viz. obrázek). Pro editaci jednotlivých menu musíte pak “přecvakávat” volby v levém horním rohu, což mi přijde velmi nešikovné.

Pozitivně však hodnotím možnost u mediálních souborů obrázek nejen zmenšit (v původní verzi byla max. hranice velikosti obrázků nastavena na 100%), ale i zvětšit na více jak 100% – ve verzi 3.6 je nyní možnost obrázky zvětšit pomocí procent až na 130%.

WordPress 3.6 v českém jazyce

Nový WordPress 3.6 je nyní již k dispozici i v českém jazyce.