NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

TvorbaWebová.cz
Vše o tvorbě webu a systému WordPress


Jak na export databáze a hromadně převést URL adresy v MySQL

Při tvorbě webových stránek  se velice často stává, že je nutné prezentaci vytvořit na nějaké jiné doméně, než je doména zákazníka. Jedná se zejména o případy, kdy klient má fungující web, který chce oživit či předělat. Aby tedy nedošlo k výpadku prezentace, je nový web vytvářen na jiné doméně a následně přenesen.

Jak přenést web na jinou doménu?

V prvé řadě je samozřejmě třeba přesunout všechny soubory z FTP do svého PC. Následně tyto soubory přenesete na FTP nové domény.

Poté exportujete databázi z MySQL. Je třeba disponovat externím linkem pro vstup do databáze, pro ilustraci přináším ty nejznámější MySQL databáze: 

Přihlásíte se do vaší databáze webu, kde máte vytvořenou novou prezentaci. Přihlášení probíhá zadáním jména databáze a hesla (získáte od poskytovatele webhostingu). Po přihlášení zaškrtnete všechny soubory, které chcete exportovat (ideálně vše) a v poli zadáte EXPORT – viz. obrázek. Poté budete přesměrováni na záložku Export, kde doporučuji klepnout na pole Vlastní  a následně dole na pole Proveď. Tímto databázi stáhnete do vašeho počítače.

V okamžiku, kdy máte databázi takto zazálohovanou, přihlásíte se přes link do MySQL webu, kam budete databázi exportovat. Po přihlášení klepnete na záložku IMPORT  a pomocí tlačítka Vybrat soubor zvolte vámi uloženou databázi. Klepněte na tlačítko Proveď – viz. obrázek č.2.

Pokud vše proběhlo v pořádku a obsah staré databáze se vám v pořádku přenesl do nové, pak přichází na řadu to nejdůležitější. Hromadné přepsání URL adres v databázi. Je totiž třeba si uvědomit, že všechny soubory databáze obsahují URL adresy vašeho původního webu. Pokud byste tedy nový web “připojili” na databázi, která nemá správné URL adresy, všechna menu, obrázky a další prvky webu by odkazovaly na starý web. A to nechceme. 

Nyní tedy je třeba, abyste udělali následující věc. Zkopírujte si kód uvedený níže, přičemž první URL adresu nahraďte původní adresou, druhou pak URL adresou vašeho nového webu.

 

UPDATE wp_posts SET guid = REPLACE(guid, 'http://puvodni_URL.cz', 'http://nova_URL.cz');

UPDATE wp_posts SET post_content = REPLACE(post_content, 'http://puvodni_URL.cz','http://nova_URL.cz');

UPDATE wp_postmeta SET meta_value = REPLACE(meta_value, 'http://puvodni_URL.cz','http://nova_URL.cz');

UPDATE wp_options SET option_value = REPLACE(option_value, 'http://puvodni_URL.cz','http://nova_URL.cz');

 

Jakmile budete mít URL adresy nahrazeny správnými, klepněte v MySQL databázi do záložky SQL a kód sem vložte. Následně akci potvrďte tlačítkem Proveď.- viz. obr. č. 3. Pokud akce byla úspěšná, zobrazí se vám vedle jednotlivých řádků počet řádků, které byly ovlivněny. Tím je celá akce HOTOVA a vy můžete soubor wp-config.php navázat na novou databázi.